Slenka plaukai – ką daryti?

Plaukų slinkimas. Plaukų slinkimo priežastys. Kaip sumažinti plaukų slinkimą? MANILLA priemonės plaukams

Plaukų slinkimas yra viena opiausių problemų tiek moterims, tiek vyrams. Dažnai ši problema verčia ieškoti įvairių priemonių – šampūnų, kondicionierių, ampulių ar vitaminų nuo plaukų slinkimo. Visgi, kodėl slenka plaukai ir kaip reikėtų prižiūrėti plaukus, jog jie būtų sveiki ir stiprūs?

Plaukų slinkimo priežastys

Plaukai turi savo gyvavimo ciklą, kurį sudaro kelios fazės: aktyvaus augimo, ramybės ir kritimo. Pirmoji, augimo fazė trunka nuo 2 iki 6 metų. Ramybės fazė trunka apie 4 mėnesius, o plaukui atsiskyrus nuo folikulo, po juo pradeda augti naujas plaukas, kuris tarsi išstumia besiilsintį.

Dėl šios priežasties normaliomis sąlygomis per dieną gali išslinkti apie 100–200 plaukų. Visgi, stiprų plaukų slinkimą gali lemti keletas priežasčių:

 • drastiškos dietos, žymus svorio sumažėjimas bei geležies ar vitaminų B12 ir D trūkumas;
 • plaukai dažnai slenka dėl streso, įtampos bei miego trūkumo – šie veiksniai sukelia disbalansą, tad organizmui tenka sutelkti visus savo išteklius būtent padėti išgyventi sunkųjį laikotarpį.
 • Plaukų slinkimas po gimdymo paprastai pastebimas praėjus 1–6 mėnesiams, retesniais atvejais slinkimas tęsiasi net iki 18 mėnesių. Visgi, užtikrinus pakankamą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį organizme, ši būklė vėliau praeina savaime.
 • Hormoniniai pokyčiai ir endokrininės ligos.
 • Kai kurie vaistai, lemiantys organizmo pokyčius, taip pat gali sukelti didesnį plaukų slinkimą. Dažniausiai tokį neigiamą poveikį gali sukelti antidepresantai, kai kurios kontraceptinės tabletės bei spaudimą mažinantys vaistai.
 • Įvairios ūminės ir infekcinės ligos. Dažnai pastebima, jog plaukai pradėjo slinkti persirgus COVID-19 virusu. Literatūros šaltiniuose teigiama, jog persirgus COVID-19 padidėjęs plaukų slinkimas gali išlikti iki 6–9 mėnesių.
 • Ilgai veikiantys tiesioginiai saulės spinduliai taip pat gali pažeisti plauko folikulus ir taip paskatinti didesnį plaukų slinkimą.
 • Netinkama plaukų priežiūra: karšta plaukų džiovintuvo oro srovė, nuolatinis plaukų tiesinimas, dažnas plaukų šviesinimas bei dažymas, nuolat itin tvirtai į viršų surišami plaukai arba tiesiog nekokybiška kosmetika gali paskatinti plaukų slinkimą bei lūžinėjimą. 

Sezoninis plaukų slinkimas

Dažnai pastebima, jog plaukai pradeda labiau slinkti rudenį, tačiau kodėl taip vyksta? 

Nėra mokslinio paaiškinimo, kodėl rudenį slenka daugiau plaukų nei kitais metų laikais, tačiau yra keletas teorijų. Kai kurie ekspertai mano, kad vasarą žmogui reikia daugiau plaukų, siekiant apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, o rudens pradžioje jie pradeda slinkti.

Kiti sako, kad plaukų slinkimą skatina po vasaros patiriamas stresas. Dar kiti netgi teigia, kad saulės šviesos trūkumas rudenį veikia hormonus, turinčius įtakos plaukų augimui. Visgi, tai yra galimi plaukų slinkimo rudenį paaiškinimai, tačiau nė vienas iš jų nėra moksliškai pagrįstas.

Kaip sustiprinti plaukus?

Vitaminai plaukams

Visų pirma, norint džiaugtis sveikais ir stipriais plaukais, svarbu pasirūpinti savo organizmu ir aprūpinti jį svarbiausiomis medžiagomis. Pagrindiniai vitaminai nuo plaukų slinkimo:

 • vitaminas A – dalyvauja reguliuojant plaukų augimo fazės. Visgi, per didelis jo kiekis kaip tik sukelia plaukų slinkimą;
 • biotinas (Vitaminas B7) – saugo plaukus nuo sausėjimo, didina jų atsparumą ir palaiko augimą;
 • vitaminas C – stiprina imuninę sistemą, dalyvauja kolageno sintezėje, yra svarbus geležies įsisavinimo procesuose, kurios trūkumas dažnai sukelia plaukų slinkimą;
 • vitaminas E – pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, apsaugo plauko folikulą nuo oksidacinio streso, taip leisdamas išvengti plaukų silpnėjimo;
 • folio rūgštis – padeda palaikyti normalią kraujodarą, kuri daro įtaką plauko augimui.

Tinkamos plaukų priežiūros žingsniai

Viena iš sveikų ir stiprių plaukų priežasčių – tinkama jų priežiūra, leidžianti apsaugoti plaukus ir išlaikyti išpuoselėtus plaukų galiukus.

1. Galvos plovimas

Pirmiausia, svarbu pasirūpinti sveika skalpo būkle. Tai yra pagrindas ir beveik visų plaukų problemų sprendimas. 

Rinkitės priemones su kokybiškais ir plauką bei galvos odą atstatančiais ingredientais. Tokie šampūnai dažnai būna iš ekologiškų ir natūralių ingredientų, be pridėtinių, odą dirginančių medžiagų. 

Pradėjus naudoti tokio tipo šampūną, gali būti juntamas pirminis diskomfortas. Tokia priemonė labiau maitina, puoselėja plaukus ir net suteikia apimties, o tai neretai lemia padidėjusį plaukų riebalavimąsi. Pirmosiomis naudojimo savaitėmis gali atrodyti, tarsi plaukai ne visiškai švarūs. Tai normalu, šis pojūtis dingsta maždaug per 2 savaites, plaukams pripratus prie naujos natūralios priemonės.

Kaip teisingai plauti galvą?

 1. Galvos odą gerai sudrėkinama drungnu, ne per karštu, bet ir ne šaltu vandeniu. Ši procedūra gali trukti 3-4 min
 2. Vienu kartu ant galvos dedamas mažas 10–20 ct monetos dydžio šampūno kiekis
 3. Šampūnas įmasažuojamas į galvos odą ir vėliau gerai nuskalaujamas. Ši procedūra turėtų būti kartojama du kartus. Jei plaunama rečiau arba naudojama daug plaukų formavimo priemonių, šią procedūrą reikia kartoti 3-4 k. 

Pirmą kartą šampūnas beveik visai neputos – taip ir turi būti. Paskutinis plovimo kartas yra tada, kai nuo mažo kiekio šampūnas putoja lengva ir puria puta.

Svarbu! Neįmanoma šampūno tinkamai išplauti, jei uždedame jo vieną kartą ir daug. Tokiu atveju šampūnas tik prasiskiedžia vandeniu, nesuputoja ir nepanaudotas lieka ant plaukų ir odos. Neišplautas šampūnas palieka plaukus greit besiveliančius, matinius ir greit susiriebaluojančius.

Kaip dažnai reikia plauti galvą?

Šiais laikais yra įprasta trinkti plaukus kasdien, o tai yra susiję su įpročiu ir švaros pojūčiu bei gaivumo poreikiu kiekvieną dieną. Visgi, fiziologiškai tai nėra pats sveikiausias pasirinkimas. 

Galvos skalpo išskiriamas sebumas yra skirtas plaukų folikulų apsaugai nuo išorinių pažeidimų bei plaukų maitinimui ir tai yra natūralus fiziologinis mūsų organizmo procesas. Plaunant plaukus kasdien, pašalinamas apsauginis riebalinis sluoksnis ir taip pašalinama plaukų folikulų apsaugą. Dėl to plaukai pradeda silpnėti ir tampa nebe tokie gyvybingi. 

Rekomenduojama plaukus trinkti kas 2–3 dienas, leidžiant plaukui pačiam apsisaugoti.

Neikite miegoti šlapiais plaukais!

Šlapi plaukai lengviau skilinėja ir trupa, o nuo plaukų sušlapusi pagalvė ir pakilusi kūno temperatūra nakties metu sukuria daug geresnes sąlygas nei įprastai bakterijų dauginimuisi. Toks pagalvės užvalkalas skatina infekcijų atsiradimą galvos odoje, o dėl to gali pradėti ir labiau niežėti skalpą, atsirasti pleiskanų. Norint to išvengti, būtina plaukus išdžiovinti prieš miegą.

2. Plaukų kondicionierius ir kaukės

Antras ypatingai svarbus ir plaukus apsaugoti padėsiantis žingsnis – balzamo (kondicionieriaus) ir kaukės naudojimas. Naudojant kondicionierių, uždaromi plaukų žvyneliai, po to kai šampūnas atidarė ir išvalė. Neatlikus šio žingsnio, plaukai lieka pasisiaušę, neapsaugoti, pakelti žvyneliai kimba vieni prie kitų, plaukai greičiau nušiursta ir nutrupa. 

Svarbu kas kartą plaunant naudoti kondicionierių bei bent kas 4–5 plovimą naudoti plaukų kaukę. Kaukė suteikia stipresnį plauko apsaugos efektą ir yra naudojama tada, kai plaukams galima skirti daugiau laiko, nei kasdien.

3. Galvos masažas – efektyvus būdas stabdantis slinkimą

2016 m. Japonijoje atlikti tyrimai pateikia įrodymus, kad pastovus galvos odos masažas tegiamai veikia galvos būklę ir efektyviai sumažina plaukų slinkimą. 

Viskas labai paprasta – mechaniškai, masažo būdu, stimuliuojant galvos odą suaktyvinama kraujo cirkuliacija, gerėja medžiagų apykaita galvos odoje. Tyrimų rezultatai rodo, kad po 24 savaičių nuolatinio masažo atlikimo, pastebimai pagerėjo plaukų apimtis ir tankumas.

Pačiame straipsnyje teigiama, kad toks masažas gali tapti lengvu, natūraliu ir kiekvienam prieinamu būdu norint išvengti plaukų slinkimo.

Dažnai užduodami klausimai apie plaukų slinkimą

Ar plaukų riebalavimasis gali sukelti plaukų slinkimą?

Besiriebaluojanti galvos oda dažnai asocijuojama su plaukų slinkimu. Pernelyg didelis sebumo išskyrimas gali būti uždegiminių procesų ženklas arba skalpo pažeidimo bei infekcijos. Būtent kai plaukų folikulai yra sudirginti uždegimų, plaukų augimas sulėtėja ir jie auga struktūriškai silpnesni. Norint tai pakeisti, reikia atstatyti galvos odos pusiausvyrą, o sumažinus odos uždegimus pranyks ir plaukų slinkimas bei perdėtas riebalavimasis.

Taigi, jei plaukai riebaluojasi pirmiausia svarbu pasirūpinti sveika ir subalansuota skalpo mikroflora, kurios disbalansas gali lemti ir aknės požymių atsiradimą ant veido odos.

Pagrindinis patarimas toms, kurios turi banguotus, garbanotus plaukus ir skundžiasi riebaluotomis šaknimis bei sausais galais – dažniau šukuoti plaukus.Taip ant šaknų susikaupęs sebumas bus tolygiai paskirstytas ant galvos odos ir plaukų galiukų.

Koks yra saulės poveikis plaukams?

Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad plaukų slinkimas gali pasireikšti kaip simptomas, pranešantis apie vitamino D trūkumą žmogaus organizme. Pagrindinis vitamino D šaltinis yra saulė, deja, tiesioginiai saulės spinduliai gali išsausinti, pažeisti plaukus. 

Visgi, pastebėta, kad daug efektyvesnis ir neturintis tokių pašalinių veiksnių vitamino D gavimo būdas yra geriant specializuotus papildus arba valgant maistą, kuriame gausu šio vitamino. Tam pritaria ir tarptautinės dermatologų asociacijos, kurios vitamino D atsargas rekomenduoja atstatyti vengiant tiesioginių saulės spindulių, tačiau vartojant maisto produktus, kuriuose gausu vitamino D bei papildus, o leidžiant laiką saulėje apsaugoti plaukus su skarele ar skrybėle.

Rūkymas ir plaukų slinkimas – ar tai susiję?

Nikotinas siaurina ir mažina kraujagysles, todėl yra sulėtinama ir medžiagų apykaita, o tai pristabdo ir plaukų augimo procesus, tad jie auga silpnesni ir retesni. Moksliniuose straipsniuose pabrėžiama, kad būtent sveikos kraujagyslės galvos odoje lemia greitesnį ir tankesnių plaukų augimą. Tiek paprastos, tiek elektroninės cigaretės, kuriose matomi panašūs nikotino kiekiai, plaukų būklę veikia neigiamai ir gali daryti didelę įtaką jų slinkimui.

Ar plaukų dažymas gali sukelti plaukų slinkimą?

Siekiant plaukui suteikti kitą spalvą, pasitelkiami stiprios cheminės medžiagos, kurios atveria plauko žvynelį. Jei dažymas atliktas neteisingai arba pokyčiai labai staigūs ir stiprūs, plaukas yra stipriai pažeidžiamas ir sužalojamas. Jis išsausėja ir pradeda trupėti, o tai yra painiojama su plaukų slinkimu. Pats plaukų dažymas tiesiogiai slinkimo nesukelia, tačiau, žinoma, jei stiprūs dažai pažeidžia skalpo būklę, gali pasireikšti ir plaukų slinkimas.← Ankstesnis straipsnis Naujesnis straipsnis →